Skip to content

73 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 30, 1995

Property Information

Block33
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,040
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
41%
Improvement Value:$128,400
59%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,381+3.8%
2024$7,111+4.0%
2023$6,839+1.6%
2022$6,735-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 5381, Page 124

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4915, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1920