Skip to content

89 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block33
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,480
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
31%
Improvement Value:$197,800
69%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,735+3.8%
2024$9,379+4.0%
2023$9,020+1.6%
2022$8,883+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 20210, Page 95815

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5884, Page 82

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5579, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1920