Skip to content

99 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Oct 27, 1999

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,312
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
29%
Improvement Value:$218,600
71%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+3.8%
2024$10,059+4.0%
2023$9,674+1.6%
2022$9,526+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 5656, Page 785

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925