Skip to content

64 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block34
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
53%
Improvement Value:$78,000
47%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,593+3.8%
2024$5,389+4.0%
2023$5,183+1.6%
2022$5,104-7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6342, Page 351

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5000, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1942