Skip to content

469 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Mar 15, 1989

Property Information

Block34
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,564
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
32%
Improvement Value:$189,400
68%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,450+3.8%
2024$9,105+4.0%
2023$8,756+1.6%
2022$8,623+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,500

To:

Sq Ft1,564DeedBook 5093, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1926