Skip to content

477 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Feb 8, 2008

Property Information

Block34
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,402
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
33%
Improvement Value:$181,000
67%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,165+3.8%
2024$8,830+4.0%
2023$8,492+1.6%
2022$8,363-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

To:

Sq Ft1,402DeedBook 12120, Page 2087

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5541, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1926