Skip to content

86 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block34
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,696
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
34%
Improvement Value:$176,600
66%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,016+3.8%
2024$8,686+4.0%
2023$8,354+1.6%
2022$8,227+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 20210, Page 94805

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6130, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1926