Skip to content

90 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Nov 26, 2002

Property Information

Block34
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,976
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
21%
Improvement Value:$333,700
79%
Total Assessment$424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,385+3.8%
2024$13,860+4.0%
2023$13,329+1.6%
2022$13,126+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft2,976DeedBook 5945, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1928