Skip to content

16 Jefferson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block36
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,402
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
32%
Improvement Value:$190,100
68%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,474+3.8%
2024$9,128+4.0%
2023$8,778+1.6%
2022$8,644+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,402DeedBook 6375, Page 345

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5829, Page 500

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5339, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1925