Skip to content

77 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$145,502
Last Sale Date
Apr 19, 2001

Property Information

Block35
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,616
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
26%
Improvement Value:$257,200
74%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,791+3.8%
2024$11,360+4.0%
2023$10,925+1.6%
2022$10,758+21.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,502

To:

Sq Ft1,616DeedBook 5801, Page 741

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5463, Page 706

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5040, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1925