Skip to content

158 Leslie StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Dec 8, 1999

Property Information

Block9
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,614
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
34%
Improvement Value:$173,000
66%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,894+3.8%
2024$8,569+4.0%
2023$8,241+1.6%
2022$8,115+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,900

To:

Sq Ft1,614DeedBook 5670, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1927