Skip to content

59 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 9, 1990

Property Information

Block35
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,881
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
28%
Improvement Value:$233,800
72%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+3.8%
2024$10,595+4.0%
2023$10,190+1.6%
2022$10,034+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,881DeedBook 5118, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1926