Skip to content

171 & 179 Bloomfield AveBloomfield, NJ 07003

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Feb 1, 1985

Property Information

Block362
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionGAS STATION
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$785,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$785,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,658+3.8%
2024$25,683+4.0%
2023$24,701-13.6%
2022$28,589-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$123,500

To:

DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955