Skip to content

205 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block362
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,234
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
27%
Improvement Value:$246,900
73%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,499+3.8%
2024$11,079+4.0%
2023$10,655+1.6%
2022$10,492+5.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 6183, Page 797

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5918, Page 535

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5357, Page 499

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4997, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1921