Skip to content

171 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$476,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block362
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-2B
Sq Footage3,422
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
22%
Improvement Value:$385,600
78%
Total Assessment$493,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,733+3.8%
2024$16,121+4.0%
2023$15,504+1.6%
2022$15,268+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$476,000

To:

Sq Ft3,422DeedBook 20200, Page 48743

Property Sale

Sale
$150,001

From:

To:

Sq Ft3,422DeedBook 20170, Page 8177Recorded1/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1917