Skip to content

25 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Jul 22, 1976

Property Information

Block363
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,417
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
32%
Improvement Value:$233,300
68%
Total Assessment$342,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,611+3.8%
2024$11,186+4.0%
2023$10,758+1.6%
2022$10,594-5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924