Skip to content

23 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block363
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,361
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
37%
Improvement Value:$183,000
63%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,871+3.8%
2024$9,510+4.0%
2023$9,146+1.6%
2022$9,006-12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,361DeedBook 20180, Page 80573

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12232, Page 6339

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 6146, Page 489

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5832, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1924