Skip to content

19 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block363
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,346
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$240,500
69%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,821+7.3%
2024$11,016+4.0%
2023$10,595+22.5%
2022$8,651-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,346DeedBook 20210, Page 59828

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5386, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1924