Skip to content

19 Lexington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 5, 2004

Property Information

Block364
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,480
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,100
30%
Improvement Value:$217,400
70%
Total Assessment$308,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,464+3.8%
2024$10,082+4.0%
2023$9,696+1.6%
2022$9,548-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 6060, Page 559

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5449, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1912