Skip to content

15 Lexington Avenue (4)Bloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block364
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,547
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
29%
Improvement Value:$229,900
71%
Total Assessment$322,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,929+3.8%
2024$10,530+4.0%
2023$10,127+1.6%
2022$9,972+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,547DeedBook 20211, Page 30636

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5550, Page 403

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5383, Page 682

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4989, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1917