Skip to content

40 Parkway WestBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block366
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
32%
Improvement Value:$207,500
68%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,102+3.9%
2024$9,724+4.1%
2023$9,342+1.6%
2022$9,196+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923