Skip to content

26 Parkway WestBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 15, 2004

Property Information

Block366
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,501
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,700
27%
Improvement Value:$270,300
73%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,483+3.8%
2024$12,026+4.0%
2023$11,566+1.6%
2022$11,390+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,501DeedBook 6057, Page 201

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5558, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1919