Skip to content

8 Parkway WestBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 29, 2011

Property Information

Block366
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,210
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
30%
Improvement Value:$195,100
70%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,494+3.8%
2024$9,147+6.3%
2023$8,602+1.6%
2022$8,471+23.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,210DeedBook 12308, Page 5756

Property Sale

Sale
$271,600
DeedBook 12083, Page 2940

Property Built

Built

Year Built: 1920