Skip to content

72 Florence AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block373
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,185
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
33%
Improvement Value:$200,500
67%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,115+3.8%
2024$9,745+4.0%
2023$9,372+1.6%
2022$9,229-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft1,185DeedBook 20180, Page 58104

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5902, Page 791

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5579, Page 823

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5290, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1917