Skip to content

147 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block368
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,874
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
25%
Improvement Value:$356,800
75%
Total Assessment$473,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,068+3.8%
2024$15,481+4.0%
2023$14,888+1.6%
2022$14,661+25.7%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 20180, Page 79053Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5015, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1906