Skip to content

25 Farrandale AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
May 25, 2024

Property Information

Block371
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
34%
Improvement Value:$183,500
66%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,460+3.8%
2024$9,114+7.0%
2023$8,516+1.6%
2022$8,382+13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 20240, Page 34552

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,232DeedBook 20211, Page 26679Recorded10/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1923