Skip to content

51 Farrandale AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block371
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,843
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
31%
Improvement Value:$222,600
69%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+3.8%
2024$10,503+4.0%
2023$10,102+1.6%
2022$9,947+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$451,000

To:

Sq Ft1,556DeedBook 20240, Page 13150

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4952, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1911