Skip to content

70 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block371
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,126
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,900
26%
Improvement Value:$238,800
74%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,912+3.8%
2024$10,513+4.0%
2023$10,111+1.6%
2022$9,957-1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915