Skip to content

78 Florence AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block373
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
37%
Improvement Value:$155,700
63%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,149+3.9%
2024$7,842+4.1%
2023$7,532+1.6%
2022$7,413+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956