Skip to content

74 Florence AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block373
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,573
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
31%
Improvement Value:$222,600
69%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,943+3.8%
2024$10,543+4.0%
2023$10,139+7.3%
2022$9,446-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,573DeedBook 20210, Page 23282

Property Built

Built

Year Built: 1915