Skip to content

130 Lexington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2017

Property Information

Block374
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,308
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
33%
Improvement Value:$193,600
67%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,803+3.8%
2024$9,445+4.0%
2023$9,083+1.6%
2022$8,945-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5756, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1926