Skip to content

141 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2013

Property Information

Block368
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,316
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
33%
Improvement Value:$212,300
67%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,736+3.8%
2024$10,343+4.0%
2023$9,948+1.6%
2022$9,796+14.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12080, Page 5325

Property Built

Built

Year Built: 1922