Skip to content

120 Lexington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Mar 1, 1982

Property Information

Block374
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
31%
Improvement Value:$212,300
69%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,437+3.8%
2024$10,056+4.0%
2023$9,671+1.6%
2022$9,523+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923