Skip to content

113 Lexington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block375
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,330
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$212,000
70%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,244+3.8%
2024$9,869+4.0%
2023$9,492+1.6%
2022$9,347+19.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,330DeedBook 20220, Page 59959

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 12489, Page 8732

Property Built

Built

Year Built: 1918