Skip to content

59 Lexington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 18, 1980

Property Information

Block377
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,327
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
30%
Improvement Value:$228,500
70%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,075+3.8%
2024$10,670+4.0%
2023$10,262+1.6%
2022$10,105-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,327DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910