Skip to content

28 Fontaine AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block378
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,094
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
22%
Improvement Value:$365,800
78%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,837+3.8%
2024$15,258+4.0%
2023$14,675+1.6%
2022$14,451+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 20170, Page 1183

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 20160, Page 33279Recorded4/19/2016

Property Sale

Sale
$1,100
DeedBook 12164, Page 5446

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6401, Page 388

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6143, Page 706

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5622, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1910