Skip to content

84 Lexington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1970

Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block378
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,208
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
39%
Improvement Value:$148,700
61%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+3.8%
2024$8,013+4.0%
2023$7,707+1.6%
2022$7,589-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970