Skip to content

40 Florence AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Aug 13, 1999

Property Information

Block379
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,421
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
32%
Improvement Value:$206,900
68%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,254+3.8%
2024$9,879+4.0%
2023$9,501+1.6%
2022$9,356+17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft1,421DeedBook 5632, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1920