Skip to content

48 Lexington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block379
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,421
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
30%
Improvement Value:$222,200
70%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732+4.4%
2024$10,281+4.0%
2023$9,888+1.6%
2022$9,737+15.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 4925, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1923