Skip to content

34 Florence AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block379
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,323
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
35%
Improvement Value:$179,000
65%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,308+3.8%
2024$8,967+4.0%
2023$8,624+1.6%
2022$8,493+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5818, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1917