Skip to content

28 Elmwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$14,500
Last Sale Date
Dec 22, 2059

Property Information

Block37
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,404
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
38%
Improvement Value:$164,400
62%
Total Assessment$263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,941+3.8%
2024$8,614+4.0%
2023$8,285+1.6%
2022$8,158-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$14,500

Property Sale

Sale
$14,500

To:

Sq Ft1,404

Property Built

Built

Year Built: 1925