Skip to content

150-174 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Date
Apr 17, 2009

Property Information

Block38
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionSCHOOL
Dwellings1
ZoningPR
Sq Footage---
Acreage2.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,800,900
16%
Improvement Value:$14,516,500
84%
Total Assessment$17,317,400

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915