Skip to content

144 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 22, 2021

Property Information

Block38
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
DescriptionREST + 2 APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
32%
Improvement Value:$379,300
68%
Total Assessment$554,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,802+3.8%
2024$18,115+4.0%
2023$17,422+1.6%
2022$17,156-16.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 20210, Page 86593

Property Sale

Sale
$271,600
DeedBook 6177, Page 841

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916