Skip to content

148 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block38
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,730
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,700
21%
Improvement Value:$305,600
79%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,137+3.8%
2024$12,657+4.0%
2023$12,173+1.6%
2022$11,987+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

To:

Sq Ft2,730DeedBook 6114, Page 951

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 5080, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1924