Skip to content

107-135 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block391
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
DescriptionSHOP.CENTER
Dwellings1
ZoningCC
Sq Footage---
Acreage6.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,844,000
56%
Improvement Value:$3,806,000
44%
Total Assessment$8,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$471,088+3.8%
2024$453,866+4.0%
2023$436,506+1.6%
2022$429,840-6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 20230, Page 13034

Property Sale

SaleMulti
$5,750,000
DeedBook 4937, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1979