Skip to content

1-31 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$11,005,000
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block603
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
DescriptionSHOPPING-CENTER
Dwellings1
ZoningCC
Sq Footage---
Acreage4.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,535,000
37%
Improvement Value:$6,137,900
63%
Total Assessment$9,672,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$328,105+3.8%
2024$316,110+4.0%
2023$304,019+1.6%
2022$299,376-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$11,005,000

To:

DeedBook 12478, Page 1259

Property Sale

SaleMulti
$8,700,000
DeedBook 6366, Page 502

Property Sale

SaleMulti
$3,176,511
DeedBook 5753, Page 760

Property Sale

SaleMulti
$2,780,000
DeedBook 5088, Page 322

Property Sale

SaleMulti
$2,265,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976