Skip to content

69 Bloomfield Avenue (43)Bloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block391
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage2,640
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
28%
Improvement Value:$260,600
72%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,279+3.8%
2024$11,830+4.0%
2023$11,378+1.6%
2022$11,204+4.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,688DeedBook 20190, Page 76063Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$129,510
DeedBook 12280, Page 1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6310, Page 930

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6154, Page 361

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5509, Page 888

Property Sale

Sale
$128,750
DeedBook 5286, Page 100

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902