Skip to content

42 Alva StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1948
Industrial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block391
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
DescriptionSHOP
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
27%
Improvement Value:$254,400
73%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,852+3.8%
2024$11,418+4.0%
2023$10,982+1.6%
2022$10,814-14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 20230, Page 44604

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12361, Page 1050

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5020, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1948