Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
129 Belmont Ave-RearBloomfield, NJ 07003
Last Sale Date
Oct 25, 1973
Property Information
Block391
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT
Dwellings1
ZoningCC
Sq Footage---
Acreage0.15
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$21,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $712 | +3.7% |
| 2024 | $686 | +4.0% |
| 2023 | $660 | +1.6% |
| 2022 | $650 | -22.3% |
Property History
No events match the selected filters.