Skip to content

407-411 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 9, 2002

Property Information

Block336
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,400
91%
Improvement Value:$27,100
9%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,821+3.8%
2024$10,423+3.8%
2023$10,040+1.3%
2022$9,907-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 5915, Page 633